Sajtóközlemények

Bookline Top 50 – Dörömböl az ajtókon a szépirodalom

Orvos-Tóth Noémi pszichológiai írása több mint 500 napja szerepel a Bookline sikerlistájának élén. Az Örökölt sors népszerűsége témájából ered, hiszen a szerző állítása szerint frusztrációink okait családunk múltjában kell keresni. Ez sokszor nem könnyű feladat, mivel felmenőink traumáit generációról generációra adjuk tovább.
Edith Eva Eger A döntés című könyvével nemcsak a nyomtatott, de az e-könyv toplistájának dobogósai közé is felkerült. A magyar származású pszichológus írása abban segít, hogy megértsük, mit jelent megszabadulni a múltunktól, kudarcainktól és feloldatlan fájdalmainktól. A szerző arra próbálja rávezetni az olvasót, hogy minden rossz ellenére is élhet teljes és gazdag életet.
Delia Owens hetvenévesen döntött úgy, hogy kipróbálja magát a fikció világában. Ahol a folyami rákok énekelnek című könyvében egy elszigeteltségben élő lány küzdelmekkel teli történetét ismerjük meg, aki egy gyilkosság gyanúsítottjává válik.

Tavasszal szokott kiderülni, hogy kik azok a kortárs szerzők, akik megkapják a Libri irodalmi díjakat. Az idei döntős alkotások közül több is felkerült a sikerlistára. Barnás Ferenc Életünk végéig című regényében családi viszonyokat bont ki előttünk, amelyek segítenek saját rokoni viszonyaink értelmezésében, a család fogalmának és bonyolult viszonyrendszerének megértésében.
Nádasdy Ádám Jól láthatóan lógok itt című verseskötete, ami elnyerte az Aegon Irodalmi Díjat, témák sokaságát hozza játékba: a szerelem, az öregedés, a gyógyulás és az emberlét megannyi apró mozzanatait örökíti meg magával ragadó és időtálló verseiben.
Az olvasók viszont nem csak az idei döntősök iránt érdeklődtek. Ismét felkerült a sikerlistára Krusovszky Dénes első regénye, ami tavaly elnyerte a Libri irodalmi közönségdíját. Az Akik már nem leszünk sosem a jelen és a múlt ismeretlen történeteinek összefüggéseit veti össze, és keresi a kiutat ezek hatásaiból.

Áprilisi fő tematika lett a Kádár-kor és annak mindennapjai. Molnár Gál Péter a korszak meghatározó, senkihez sem hasonlítható kritikusa volt. Azonban 2004-ben kiderült, hogy több mint tizenöt évig az állambiztonság ügynökeként tevékenykedett. Coming out című könyvében megírta történetét megzsarolásáról és ügynöki múltjáról, miközben tűpontos portrékat közöl kortársairól. A szöveg végül most, a szerző halála után kilenc évvel kerül először publikálásra.
Bereményi Géza új regénye, a Magyar Copperfield, elsősorban a szerző gyermek- és ifjúkorával foglalkozik, de könyvét olvasva nemcsak az életét ismerhetjük meg: bepillanthatunk az 56-os forradalom eseményeibe és a Kádár-rendszer kialakulásába is.

Változatosan alakult az e-könyvek listája is, aminek vezetését átvette a skandináv krimi egyik feltörekvő szerzője, Stefan Ahnhem. Mínusz 18 című könyve Fabian Risk-sorozatának harmadik része. A hátborzongató történetben egy autóbaleset áldozatának boncolása közben kiderül, hogy a milliomos férfi már két hónapja halott volt, és testét egy mélyhűtőládában tárolták.
Nádasdy Ádám Milyen nyelv a magyar? című könyve az anyanyelvünk iránt érdeklődőknek íródott. Az elismert költő, nyelvész, és műfordító bevallása szerint alkotása se nem tankönyv, se nem kézikönyv: azzal a reménnyel íródott, hogy be tudja vezetni az érdeklődőket a magyar nyelv rejtelmeibe.

A gyereknevelési és mesekönyvek iránti folyamatos érdeklődést látva indította el 2014-ben a Bookline a Szívünk rajta gyerekkönyvajánló programot, így könnyítve meg a szülők könyvválasztását. A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást, ami májusban a program szakmai és gyerekzsűrije szerint is Katherine Applegate Kívánságfa című könyve. A szakmai csapat részéről Magyarosi Éva, képzőművész és animációs rendező így nyilatkozott a könyvről: „Igazi érték ez a könyv. Fantasztikus a borítója, gyönyörűek a benne található illusztrációk, és a történet is érzelemgazdag, de nem túlzóan, tökéletesen megtartva a mértéket. Kicsit olyan ez a történet külalakjával együtt, ami csendben, és titokban intézi el a varázsát.”

Szívünk rajta 2020. május – Szívünk rajta matricát kapott könyvek listája:

Kiadó

Szerző

Cím

Kategória

Maxim Katherine Applegate Kívánságfa rád talál
Móra  – 100 szó a világról 3 nyelven fejleszt
Cerkabella Somfai Anna Barátságháló rád talál
Scolar Takács Viktória Busó mese mesél
HVG könyvek Aina Bestard Mit rejt az erdő? fejleszt
Kolibri Sárvári Györgyi Sümi nem adja fel mesél

Bookline nyomtatott Top 50 lista

pozíció szerző cím kiadó változás …napja a listán

1

Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors Kulcslyuk Kiadó

0

505

2

Edith Eva Eger A döntés Libri Könyvkiadó

4

184

3

Delia Owens Ahol a folyami rákok énekelnek Libri Könyvkiadó

15

114

4

Fábián Janka A könyvárus lány Libri Könyvkiadó

-1

67

5

Stephen King Emelkedés Európa Könyvkiadó

új

14

6

Andrzej Sapkowski Vaják III. – The Witcher – Tündevér Gabo Kiadó

-4

48

7

Borsa Brown Sapho – Második rész Álomgyár Kiadó

új

9

8

Náray Tamás Utolsó reggeli Párizsban BOOOK KIADÓ KFT

új

12

9

F. Várkonyi Zsuzsa Férfiidők lányregénye Libri Könyvkiadó

8

83

10

Andrzej Sapkowski Vaják II. – The Witcher – A végzet kardja Gabo Kiadó

-5

70

11

Andrzej Sapkowski Vaják I. – The Witcher – Az utolsó kívánság Gabo Kiadó

-3

132

12

Sally Rooney Normális emberek 21. Század Kiadó

41

37

13

Barnás Ferenc Életünk végéig PESTI KALLIGRAM KFT.

új

27

14

Pap Éva És újra felkel a nap Álomgyár Kiadó

új

18

15

Marék Veronika Boribon mackói Pozsonyi Pagony

új

18

16

Ransom Riggs A madarak tanácskozása Kossuth Kiadó

új

26

17

Molnár Gál Péter Coming out Magvető Könyvkiadó

új

9

18

Tóthné Libor Mária Limara Péksége Csipet kiadó

17

35

19

Lucinda Riley Napnővér General Press Kiadó

új

10

20

Yuval Noah Harari Sapiens Animus Kiadó

-1

170

21

Margaret Atwood Az ehető nő Jelenkor Kiadó

új

8

22

Dr. Joe Dispenza A placebo te magad légy! Bioenergetic Kft.

új

12

23

Bereményi Géza Magyar Copperfield Magvető Könyvkiadó

-10

67

24

George Orwell 1984 Helikon Kiadó

33

48

25

Dr. Joe Dispenza Engedd el önmagad Édesvíz Kiadó

új

8

26

Caroline Bernard Frida Kahlo és az élet színei Kossuth Kiadó

új

17

27

Bartos Erika Duna Móra Könyvkiadó

új

2

28

Bence Balázs A Sikeres Kereskedő Net Média Zrt

-2

54

29

Berg Judit, Agócs Írisz Sári születésnapja Pozsonyi Pagony

új

13

30

Andrzej Sapkowski Vaják – The Witcher – Viharidő Gabo Kiadó

új

6

31

Murakami Haruki A kormányzó halála – Második könyv Geopen Kiadó

-19

58

32

Khuc Cay Amigurumi tarka forgatag Tölgy Kiadó Keresked. és Szolg. Kft

-21

52

33

Krusovszky Dénes Akik már nem leszünk sosem Magvető Könyvkiadó

új

19

34

Carlos Ruiz Zafón A Köd Hercege Európa Könyvkiadó

-14

43

35

Berg Judit Rumini Tükör-szigeten Pozsonyi Pagony

-2

149

36

R. Kelényi Angelika A lánynevelde 2. Álomgyár Kiadó

új

15

37

Berg Judit Rumini Pozsonyi Pagony

új

27

38

Jeffrey Archer Aki mer… General Press Kiadó

új

5

39

Bartos Erika Bogyó és Babóca kertészkedik Magánkiadás

-5

41

40

Eddy de Wind Auschwitz, végállomás Athenaeum Kiadó

-17

95

41

Almási Kitti Bátran élni – Félelmeink és gátlásaink leküzdése Kulcslyuk Kiadó

8

111

42

Karl Ove Knausgard Álmok Magvető Könyvkiadó

új

6

43

Liane Schneider Bori mérges Manó Könyvek

-27

69

44

Nádasdy Ádám Jól láthatóan lógok itt Magvető Könyvkiadó

új

5

45

Steve Cavanagh Tizenhárom Álomgyár Kiadó

új

14

46

Gabriel García Márquez Szerelem a kolera idején Magvető Könyvkiadó

új

28

47

Borsa Brown Sapho – Első rész Álomgyár Kiadó

új

9

48

Danielle Steel Apja nyomdokában MAECENAS KÖNYVKIADÓ KFT.

új

30

49

Liane Schneider Bori szobatiszta lesz Manó Könyvek

új

10

50

J. K. Rowling Harry Potter és a titkok kamrája Animus Kiadó

-6

77


Bookline e-könyv Top 10 lista

pozíció szerző cím kiadó változás …napja a listán

1

Stefan Ahnhem Mínusz 18 Animus Kiadó

2

75

2

Nádasdy Ádám Milyen nyelv a magyar? Corvina Kiadó

új

28

3

Edith Eva Eger A döntés Libri Kiadó

3

86

4

Delia Owens Ahol a folyami rákok énekelnek Libri Kiadó

0

109

5

Arnaldur Indriðason Reykjavíki éjszakák Animus Kiadó

új

23

6

Fábián Janka A könyvárus lány Libri Kiadó

-4

58

7

Bereményi Géza Magyar Copperfield Magvető

-2

54

8

Lee Child Sohanapján General Press Könyvkiadó

-7

63

9

Bartus László Fesz lesz Olivia Media and Publishing Corporation

új

14

10

David Baldacci Bukottak General Press Könyvkiadó

1

40

 

Bookline bemutatja: Top 50 és Top 10 – a magyar olvasók kedvencei
Már hatodik éve tesszük közzé a Bookline Top 50 néven ismert sikerlistánkat. A magyar könyvpiacon elérhető nyomtatott könyvekről készült havi listánk olyan hiánypótló anyag, ami bemutatja, hogy az adott hónapban milyen könyveket kerestek leginkább az olvasók. Az e-könyvekkel sincs ez másként, Top 10-es listánkon a legkeresettebbeket mutatjuk meg minden hónapban. A listák segítségével hosszabb időszakokat is áttekinthetünk, megtudhatjuk, mik azok a könyvek, amik hónapokon át a sikerlisták élén maradtak. A Bookline listáiból kiderül, mit olvasunk, mit szeretünk, egy évszak vagy időszak hogyan befolyásolja olvasási szokásainkat. Sikerlistáinkon szerepeltetjük az előző hónaphoz viszonyított változásokat és a könyvek listára kerülésének időpontját is, így a toplisták alkalmasak piaci tendenciák követésére, előrejelzések felállítására. Sikerlistáinkkal segíteni szeretnénk az olvasóknak eligazodni a könyvek között, és megbízható információt nyújtani a könyves szakma számára.

A toplistákról
A sikerlisták a Bookline webáruház magyarországi könyveladásai alapján, havi bontásban készülnek. A listák generálása során a Bookline rendszere kizárólag a Magyarországon történő értékesítéseket veszi figyelembe, és figyelmen kívül hagyja a i és egyéb akciókat, akciós kedvezményeket, a tankönyv- és az adott címre leadott többdarabos nagykereskedelmi rendeléseket. A Bookline rendszere a listák generálása során minden könyvcímet figyelembe vesz, függetlenül attól, hogy az adott termék a listakészítés időpontjában kapható-e vagy sem.

Szívünk rajta
Havonta frissen ajánlott könyvlistával rukkol elő a Bookline Könyváruház és az UNICEF Magyar Bizottság együttműködésében megvalósuló „Szívünk rajta” program, ami szülőknek és gyerekeknek igyekszik segítséget nyújtani abban, hogy könnyebben eligazodjanak a gyerekkönyvek között. Célja, hogy azok a könyvek, amik a gyerekek könyvespolcaira kerülnek, valódi élményt nyújtsanak, és igazi értéket képviseljenek.
www.szivunkrajta.hu